Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bożena Bańkowska   
piątek, 01 maja 2020 09:23

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest polskim świętem państwowym wprowadzonym na mocy ustawy Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2004 roku, obchodzimy to święto 2 maja. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy, tego dnia Polakom towarzyszą refleksje o wielkich wydarzeniach z historii Polski. W ostatnich latach wielu Polaków wywiesza w tym dniu flagę narodową lub przypina biało-czerwoną kokardę. Jest to wyrazem naszego patriotyzmu. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, był on kontynuowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to prezydent Andrzej Duda.

W 2020 roku obchodzimy 229 rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 maja. Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 roku kilkanaście lat po pierwszym rozbiorze Polski. Głównym celem jaki przyświecał twórcom konstytucji było wzmocnienie Polski, naprawa jej ustroju politycznego i przeciwstawienie się kolejnym rozbiorom naszego państwa.

Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja były następujące:
1. Wprowadzenie w Polsce dziedzicznego tronu
2. Likwidacja liberum veto
3. Powołanie rządu nazwanego Straż Praw
4. Utworzenie 100 tysięcznej armii
5. Opodatkowanie szlachty i duchowieństwa

Konstytucja 3 maja wprowadzała w Polsce ustrój monarchii konstytucyjnej co oznaczało, że król Stanisław August Poniatowski odpowiedzialny był przed polskim sejmem i musiał przestrzegać obowiązującego w Polsce prawa. Konstytucja była bardzo postępowym dokumentem w tamtych czasach i można ją porównać z konstytucją Stanów Zjednoczonych, jej uchwalenie napotkało jednak na opór magnatów i części szlachty polskiej która zawiązała konfederację targowicką i zwróciła się do Rosji z prośbą o pomoc w obaleniu Konstytucji. Polska przegrała wojnę z Rosją w 1792 roku i Konstytucja 3 maja została obalona. Następstwem tych wydarzeń był drugi a potem trzeci rozbiór Polski. W 1795 roku Polska na wiele lat przestała istnieć, została podzielona pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię.

W czasach zaborów obchodzenie kolejnych rocznic Konstytucji 3 maja było zabronione przez zaborców, dopiero po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy 29 kwietnia 1919 roku uznał 3 maja za święto narodowe. Po II wojnie światowej w czasach komunistycznych, święto Konstytucji 3 maja nie było obchodzone, przywrócił to święto Parlament Rzeczypospolitej 6 kwietnia 1990 roku, gdy obalony został w Polsce komunizm.

Marek Kaliszewski


Poprawiony ( piątek, 01 maja 2020 10:11 )
 
free pokereverest poker revie

Sondy

Nasza nowa strona jest?