Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Narodowy Dzień Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''

1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Są to Polacy którzy po II wojnie światowej nie pogodzili się z okupacją Polski przez wojska rosyjskie i nadal kontynuowali walkę wolność naszej Ojczyzny. Żołnierze wyklęci wywodzili się Armii Krajowej i oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych.

Po wyzwoleniu Polski z okupacji niemieckiej, władzę w naszym kraju przejęli polscy komuniści wspierani przez Związek Sowiecki, komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa aresztował, więził i mordował tysiące Polaków. W tej sytuacji żołnierze wyklęci, nazywani także niezłomni podjęli próbę walki z komunistycznym terrorem i uzależnieniem Polski od Związku Sowieckiego. Ich walka skazana była od początku na niepowodzenie ponieważ przewaga liczebna i techniczna była po stronie Rosjan i polskich komunistów.

 

W latach 1945 - 1949 zginęło około 20 tysięcy żołnierzy wyklętych, a ostatnie wyroki śmierci były jeszcze wykonywane w 1951 roku. Wielu żołnierzy wyklętych nie ma swoich grobów, ponieważ komuniści grzebali ich w nieoznaczonych dołach.

 

W wolnej Polsce Instytut Pamięci Narodowej zajmuje się odnajdywaniem mogił żołnierzy wyklętych, identyfikacją ich szczątków

i godnym ich pochówkiem na cmentarzach wojskowych.

Marek Kaliszewski

Data dodania: 2023-03-01 19:45:04
Data edycji: 2023-03-06 14:32:14
Ilość wyświetleń: 416

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej