Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

15 czerwca 2021 r. uczniowie naszej szkoły udali się w podroż do Poleskiego Parku Narodowego. Chwilę po godzinie 8:30 pełni ciekawości udaliśmy się w podróż. Poznawanie Poleskiego Parku Narodowego rozpoczęliśmy od Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie, w którym przywitał nas przewodnik. Z uśmiechem, żartem i pewnym dystansem opowiadał nam o Parku, jego powstaniu i walorach przyrodniczych. Wspólnie oglądaliśmy żółwie błotne z Ośrodka Odnowy Żółwia Błotnego, jednocześnie dowiadując się, na czym polega czynna ochrona żółwi, jak są odławiane legi oraz na czym polega praca przy żółwiach.

Następnie, chwila wytchnienia, posilenie się przed spacerem i przejazd do miejscowości Łomnica, a tam… „Dąb Dominik” - ścieżka przyrodnicza prowadząca przez teren Poleskiego Parku Narodowego nazwana na cześć prof. dra hab. Dominika Fijałkowskiego – polskiego botanika i działacza na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dzięki któremu udało się uratować ostatnie fragmenty unikatowych ekosystemów, podobnych do tych, które można znaleźć nad Narwią czy Biebrzą. Podczas prawie 4 kilometrowego spaceru mogliśmy zobaczyć różne typy lasów – grąd niski, ols, bór bagienny i zarastające jezioro Moszne. Flora i fauna Parku jest bardzo bogata – 17 z 1000 gatunków flory parku to okazy znajdujące się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, a niektóre z nich to gatunki północne, będące pamiątką po epoce lodowcowej. Fauna parku to między innymi żółwie błotne – jedyne naturalnie występujące żółwie w Polsce.

Zmęczeni po spacerze, ale pełni dobrego nastroju, udaliśmy się autokarem do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu, by móc poznać wystawy przyrodnicze i historyczne związane z okolicznymi terenami. Pan przewodnik oprowadzał nas kolejno po salach zasypując cennymi informacjami i ciekawostkami, których trudno szukać w przewodnikach.

Ostatnim punktem wycieczki było ognisko. Pieczone kiełbaski nad ogniskiem smakowały w tym dniu wybornie, za sprawą niecodziennych okoliczności przyrody, która nas otaczała i towarzyszy – żółwi błotnych na skwerku obok ogniska.

Wycieczka stanowiła fascynującą lekcję zachęcającą do zgłębiania wiedzy przyrodniczej i refleksją nad znaczeniem przyrody dla życia każdego z nas.

Ten dzień zostanie w naszych pamięciach jako dzień pełen wrażeń. Zmęczeni i  zadowoleni, wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

Bardzo dziękuję Pani Teresie Misztal i Pani Barbarze Rola za pomoc i opiekę nad uczniami podczas wycieczki.

 

Małgorzata Żelazna

Data dodania: 2021-06-17 20:56:25
Data edycji: 2021-06-17 21:22:45
Ilość wyświetleń: 552

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej