Niejedna osoba zapyta, co wspólnego mają: język ojczysty, woda i sport? Naszym zdaniem bardzo dużo. Wszystkie trzy wymienione wcześniej wartości odgrywają w życiu każdego człowieka ogromną, wręcz nieocenioną rolę. Bez wody niemożliwe jest życie na Ziemi. Sport, tężyzna fizyczna to gwarant zdrowia na długie lata. Świadome i poprawne użytkowanie języka ojczystego świadczy o sile Polaków i ich znaczeniu w globalnej rzeczywistości. Jak widać, woda, sport i język mogą wystąpić w roli głównej w jednym organizowanym wydarzeniu ze względu na wagę oddziaływania. Można dodać, że dzięki wspólnej obecności nabierają bardziej wyrazistego znaczenia.
Autorki pomysłu i koordynatorki „Zlotu Obrońców Języka Ojczystego i Wody zorganizowały w dniu 26 marca 2025 r. to wydarzenie dla podkreślenia potrzeby zaopiekowania się: zaniedbaną mową ojczystą, kurczącymi się zasobami wodnymi i słabą kondycją fizyczną młodego pokolenia. W zlocie uczestniczyło dwudziestu uczniów z klas VI – VIII. Przyjemnie było gościć na pikniku Dyrektora naszej szkoły Panią Annę Dziubak i nauczycielkę języka polskiego Panią Dorotę Igras – Bodzak.
Program spotkania miał charakter paramilitarny. Przysposobione wcześniej do działania oddziały: Przecinki, Kropki i Wykrzykniki w gotowości mierzyły się z przydzielonymi zadaniami. Prowadziły badania poziomu własnej wiedzy, rozszyfrowywały rozkazy; gimnastykowały narządy mowy, zaprzyjaźniając się z łamańcami językowymi; według ścisłych instrukcji przeprowadzały doświadczenia naukowe; sprawdzały dyscyplinę ciała w ćwiczeniach wymagających szybkości i precyzji ruchów. Wśród przygotowanych aktywności fizycznych dominowały konkurencje z wodą, podczas których uczniowie musieli tak ją przenosić, by nie uronić ani kropli. Zadania te nie tylko bawiły, ale przede wszystkim uczyły szacunku do kurczących się zasobów wodnych i odpowiedzialnego gospodarowania nimi. Każdy ruch miał znaczenie, a każda kropla wody była bardzo cenna. Polowe warunki i pogoda sprzyjały survivalowym zabawom, które uczyły też szacunku dla ojczystego języka, uświadamiały problemy ekologiczne i akcentowały mocno wartość zdrowia ludzkiego. Luźne rozmowy przy ognisku i wspólne pieczenie kiełbasek służyły integracji uczniów z różnych oddziałów. Przygotowane konkurencje rozwijały umiejętność współpracy i współodpowiedzialności za wykonywane zadania.
Po zaangażowaniu młodzieży i dopisujących humorach możemy przypuszczać, że warto czasem odejść od standardowych działań szkolnych. Takie i podobne pomysły dają szansę na inną drogę rozwoju naszych uczniów, a przecież to jest i będzie naszym najważniejszym celem. Dobrze jest też, gdy gdzieś w tle naszych poczynań słychać śmiech i widać radość uczniów z osiągniętych sukcesów.
Autorki pomysłu i koordynatorki wydarzenia
Mieczysława Kaznowska, Barbara Rola, Anna Piecak
21-102 Ostrówek
Dębica 25