Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

82 rocznica wybuchu II wojny światowej

82 rocznica wybuchu II wojny światowej

W tym roku mija 82 rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września w 1939 roku Niemcy, bez wypowiedzenia wojny, napadły na Polskę. Atak ten poprzedzony był tak zwanym paktem Ribbentrop-Mołotow w którym Niemcy i Związek Radziecki porozumiały się na temat wspólnej napaści na Polskę i podziału ziem polskich wzdłuż rzek: Narew, Wisła, San. Polska obawiając się wojny z Niemcami zawarła układy o pomocy wojskowej z Wielką Brytanią i Francją. Państwa te miały zaatakować Niemcy, jeżeli Niemcy rozpoczną wojnę z Polską.

 

Gdy zaczęła się wojna, okazało się, że Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, ale nie przystąpiły do żadnych działań zbrojnych na granicy niemiecko-francuskiej. Polska samotnie musiała walczyć i bronić się przed Niemcami. Wojska niemieckie miały dużą przewagę nad wojskami polskimi w lotnictwie, broni pancernej, piechocie i marynarce wojennej. Polacy skutecznie i bohatersko bronili się przez pierwsze dwa tygodnie wojny, stopniowo cofając się w kierunku Wisły, gdzie planowana była główna linia obrony.

 

17 września na Polskę napadł Związek Radziecki. Samotna walka z dwoma wrogami była walką beznadziejną. Do ostatnich dni wrześniai początków października broniły się: Warszawa, Modlin, Hel. Bitwa pod Kockiem, była ostatnią bitwą wojny obronnej Polski w 1939 roku w której żołnierz polski walczył nie mając szans na zwycięstwo, walczył o honor.


Marek Kaliszewski, nauczyciel historii

Data dodania: 2021-08-31 19:15:08
Data edycji: 2021-08-31 19:41:12
Ilość wyświetleń: 394

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej