Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 16-17 czerwca 2026 r. uczniowie klas IV –VIII Szkoły Podstawowej w Dębicy uczestniczyli w dwudniowej wycieczce po województwie świętokrzyskim. W wyjeździe wzięło udział 37 uczniów pod opieką nauczycieli: Anny Piecak, Barbary Roli, Mieczysławy Kaznowskiej i Doroty Igras - Bodzak.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania imponujących ruin Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Podczas spaceru z przewodnikiem poznaliśmy historię jednej z największych rezydencji magnackich XVII wieku oraz wiele ciekawostek związanych z jej dawnymi mieszkańcami.

Kolejnym punktem programu były Kurozwęki. Zwiedziliśmy zabytkowy Pałac Popielów, a następnie wzięliśmy udział w niezwykle atrakcyjnym safari bizonów. Możliwość obserwacji tych majestatycznych zwierząt z bliska wzbudziła ogromne zainteresowanie i dostarczyła uczestnikom wielu emocji. Po zwiedzaniu zjedliśmy smaczny, dwudaniowy obiad.

Wieczorem dotarliśmy do Młodzieżowego Schroniska w Bodzentynie, gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Po krótkim odpoczynku i zakupach spotkaliśmy się przy ognisku integracyjnym. Był to czas wspólnej zabawy, rozmów i budowania jeszcze lepszych relacji między uczestnikami wyjazdu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od samodzielnie przygotowanego śniadania. Po spakowaniu prowiantu wyruszyliśmy na Święty Krzyż – jedno z najważniejszych miejsc w Górach Świętokrzyskich. Trasa prowadziła pieszo przez malownicze tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na miejscu zwiedziliśmy sanktuarium i klasztor z przewodnikiem oraz uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Dodatkową atrakcją był zjazd ze szczytu specjalnym pojazdem turystycznym.

Po obiedzie w Świętej Katarzynie udaliśmy się do Chęcin, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku królewskiego górującego nad okolicą. Następnie odwiedziliśmy słynną Jaskinię Raj, zachwycającą bogactwem nacieków i niezwykłą szatą krasową.

Wieczorem rozpoczęliśmy podróż powrotną. Po drodze zatrzymaliśmy się na obiadokolację, a następnie pełni wrażeń wróciliśmy pod szkołę około północy.

Wycieczka była doskonałą okazją do poznania historii regionu świętokrzyskiego, jego walorów przyrodniczych i kulturowych, a także do integracji uczniów. Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.

 

                                                                                                                                                                                                                  Anna Piecak

Udostępnij
Data dodania: 2026-06-21 16:12:00
Data edycji: 2026-06-22 21:26:27
Ilość wyświetleń: 96

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej