Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Dzień Języka Ojczystego

"A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą.

images/galerie/291-692.jpg

Nie znać języka swego - hańbą oczywistą."

Franciszek Ksawery Dmochowski

 

Pierwszy raz do kalendarza szkolnych uroczystości wprowadziliśmy wydarzenie pod nazwą Dzień Języka Ojczystego. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom i młodzieży ogromnej roli mowy polskiej w historii naszego państwa i we współczesności.

Język jest narzędziem komunikowania się, mostem łączącym ludzi, kodem wielkich artystów. Troska o piękno mowy ojczystej to przejaw patriotyzmu.

 

W związku z powyższym, dnia 21 lutego 2023 r. lekcje języka polskiego w naszej szkole przebiegały według planu, jednak miały nieco inny charakter niż zwykle. Uczniowie z radością poprawiali najczęstsze błędy językowe Polaków, korygowali swoje wypowiedzi w czasie przerw między lekcjami. Grupy zadaniowe wykonywały gazetkę tematyczną, zawieszały wypracowane materiały. Wprowadzane na zajęciach formy pracy motywowały uczniów do aktywności i wspólnych działań. Pojawiła się też rywalizacja, która przyniosła widoczne efekty w postaci większego zainteresowania dzieci i młodzieży własnym językiem.

 

Starsi uczniowie stwierdzili, że mowa polska skrywa przed nimi jeszcze wiele tajemnic i jest bardzo trudna. Uświadomili sobie własne błędy językowe i obiecali ich się wystrzegać.

 

Bogactwo języka polskiego, jego złożoność sprawiają czasem i nam - dorosłym, kłopoty, ale przecież na naukę nigdy nie jest za późno. I właśnie w takim celu świętowanie Dnia Języka Ojczystego wydaje się zasadne.

Mieczysława Kaznowska

 

Data dodania: 2023-02-25 09:21:13
Data edycji: 2023-02-25 10:12:05
Ilość wyświetleń: 255

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej