Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Dzień Języka Ojczystego

"A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą.

images/galerie/291-692.jpg

Nie znać języka swego - hańbą oczywistą."

Franciszek Ksawery Dmochowski

 

Pierwszy raz do kalendarza szkolnych uroczystości wprowadziliśmy wydarzenie pod nazwą Dzień Języka Ojczystego. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom i młodzieży ogromnej roli mowy polskiej w historii naszego państwa i we współczesności.

Język jest narzędziem komunikowania się, mostem łączącym ludzi, kodem wielkich artystów. Troska o piękno mowy ojczystej to przejaw patriotyzmu.

 

W związku z powyższym, dnia 21 lutego 2023 r. lekcje języka polskiego w naszej szkole przebiegały według planu, jednak miały nieco inny charakter niż zwykle. Uczniowie z radością poprawiali najczęstsze błędy językowe Polaków, korygowali swoje wypowiedzi w czasie przerw między lekcjami. Grupy zadaniowe wykonywały gazetkę tematyczną, zawieszały wypracowane materiały. Wprowadzane na zajęciach formy pracy motywowały uczniów do aktywności i wspólnych działań. Pojawiła się też rywalizacja, która przyniosła widoczne efekty w postaci większego zainteresowania dzieci i młodzieży własnym językiem.

 

Starsi uczniowie stwierdzili, że mowa polska skrywa przed nimi jeszcze wiele tajemnic i jest bardzo trudna. Uświadomili sobie własne błędy językowe i obiecali ich się wystrzegać.

 

Bogactwo języka polskiego, jego złożoność sprawiają czasem i nam - dorosłym, kłopoty, ale przecież na naukę nigdy nie jest za późno. I właśnie w takim celu świętowanie Dnia Języka Ojczystego wydaje się zasadne.

Mieczysława Kaznowska

 

Data dodania: 2023-02-25 09:21:13
Data edycji: 2023-02-25 10:12:05
Ilość wyświetleń: 199

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej