Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

#Przerwa na czytanie

Dnia 25 października 2023 r. Szkoła Podstawowa w Dębicy dołączyła do IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie - "Przerwa na czytanie" organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Zachęcaliśmy uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, i tym samym podkreślenia, że czytanie jest niezwykle ciekawe. Stworzyliśmy strefy czytania, które wizytowaliśmy z ulubioną lekturą, prezentowaliśmy i omawialiśmy wybrane przez nas książki.

 

Zorganizowaliśmy również dla klas IV - VIII konkurs na plakat pt. Dlaczego warto czytać? Specjalnie powołana komisja w składzie: Dyrektor szkoły Pani Anna Dziubak, Pani Teresa Misztal i Pani Małgorzata Żelazna, wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - klasa V

II miejsce - klasa VI

III miejsce - klasa VII

 

Najmłodsi również czytali. Poznali m.in. historię Małego Miodowego Misia i jego przyjaciół.

 

Dzięki akcji uświadomiliśmy sobie, że czytanie to dar i świetna zabawa! Mottem akcji były słowa Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Czytajcie więc i bawcie się!

 

Podsumowaniem akcji niech będzie refleksja, że wciąż wielu uczniów nie lubi czytać. Trzeba postawić pytanie, dlaczego tak się dzieje. Odpowiedzi może być wiele. Jedną z nich jest przypuszczenie, że w dzieciństwie nie zaznali smaku przygody z książką, nikt w ich otoczeniu po prostu nie czytał. A może nie mają odwagi pokonywać własnych słabości, czytanie przecież wymaga aktywności, myślenia i samodyscypliny. Są pewnie w społeczności uczniowskiej osoby, które uważają, że nie umieją spędzać czasu z książka i nie chcą tego zmieniać. Argumentem, który może przekonać do czytania, niech będzie fakt, że przez tysiące lat książka, jako medium, była i niezmiennie jest obecna w życiu człowieka. Do lamusa odchodzą inne wynalazki cywilizacyjne, przestają być funkcjonalne i modne, a książka - jak dostojna dama – nie traci na atrakcyjności. Poza tym dodaje naszemu życiu szlachetności, czyni je piękniejszym i lepszym. A przecież nawet w XXI wieku dla wielu ludzi te wartości są wciąż aktualne.

 

Dorota Igras Bodzak, Mieczysława Kaznowska

Data dodania: 2023-11-08 12:47:03
Data edycji: 2023-11-08 21:58:31
Ilość wyświetleń: 166

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej