Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku mija 231 rocznica uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja. Konstytucja ta była zbiorem ustaw które miały umocnić i naprawić państwo polskie. Konstytucja wprowadzała w Polsce: tron dziedziczny, likwidowała liberum veto, dawała prawa mieszczanom, wprowadzała podatki dla wszystkich warstw społecznych, ustanawiała 100 tysięczną armię polską. Część szlachty polskiej była przeciwna postanowieniom Konstytucji, ponieważ ograniczała ona ''złotą wolność szlachecką'' dlatego przedstawiciele stronnictwa magnatów udali się do Petersburga i poprosili Katarzynę II, cesarzową Rosji o interwencję w Polsce. W miasteczku Targowica, zawiązali oni konfederację przeciwko Konstytucji i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. W 1792 roku do Polski wkroczyły wojska rosyjskie, rozpoczęła się wojna w obronie Konstytucji 3 Maja. Polska tę wojnę przegrała, władzę w kraju przejęli targowiczanie, Konstytucja 3 Maja została unieważniona a w 1793 roku Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski. Konstytucja 3 Maja była nieudaną próbą ratowania Polski przed kolejnymi rozbiorami i likwidacją państwa.

 

W naszej szkole rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uczczona akademią przygotowaną przez uczniów klas IV, V i VI pod kierunkiem nauczyciela historii Marka Kaliszewskiego. Na zakończenie akademii Pani Dyrektor Anna Dziubak odczytała preambułę, obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Drugim świętem które obchodzimy w tych dniach, jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadający 2 maja. Święto to zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.


Marek Kaliszewski

Data dodania: 2022-05-01 12:58:41
Data edycji: 2022-05-01 13:01:01
Ilość wyświetleń: 296

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej